»

Twój koszyk:

jest pusty
Tresura psa w której wykorzystywane są elektroniczne obroże do szkolenia psów.

SPIS TREŚCI

1. Rodzaje i typy obroży elektronicznych
2. Obroże ograniczające szczekanie
3. Elektroniczne obroże z pilotem do tresury psów
4. Niewidzialne ogrodzenia dla psów i kotów
5. Często zadawane pytania
6. Materiały filmowe

WSTĘP

1. Rodzaje i typy obroży elektronicznych

Elektroniczne obroże do tresury psów znajdujące się w naszej ofercie pochodzą od uznanych producentów, którzy działają aktywnie na rynkach europejskich. W znakomitej większości posiadają również certyfikat ECMA, który potwierdza nie tylko ich wysoką jakość i skuteczność ale również bezpieczeństwo psów, które będą ich używać. Stale uzupełniając naszą ofertę staramy się wybierać tylko najwyższej klasy produkty renomowanych marek kierując się zasadą: JAKOŚĆ, SKUTECZNOŚĆ i BEZPIECZEŃSTWO ZWIERZĄT.

Ze względu na sposób działania elektroniczne obroże wspomagające szkolenie zwierząt dzielą się na obroże do tresury z pilotem, obroże ograniczające uporczywe szczekanie i wycie psów, niewidzialne ogrodzenia dla zwierząt będące technicznie rozwinięciem idei jaką jest elektryczny pastuch dla psa, oraz inne obroże elektroniczne służące do: lokalizacji psów i kotów, sygnalizowania ich pobytu, czy obroże z nadajnikami otwierające drzwiczki dla psów lub kotów.

W zakresie najpopularniejszych obroży elektronicznych wspomagających tresurę psów mogą one działać na psa za pomocą jednego lub kilu bodźców jakimi są: dźwięk, wibracja lub impuls elektrostatyczny (jego funkcję może zastąpić ultradźwięk lub bodziec zapachowy).

Wybierając produkt właściwy dla Twojego sprawdź parametry techniczne danej obroży lub skontaktuj się ze sprzedawcom, który wybierze produkt który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji.

2. Obroże ograniczające szczekanie i wycie psa

Pies uciążliwym szczekaniem budzi dziecko ? Powoli staje się źródłem sąsiedzkich konfilktów ? Uprzyksza życie domownikom i jest nadmiernie pobudzony kiedy tracisz nad nim kontrolę ? A może zabierasz go ze sobą w nowe miejsce pełen obaw o jago zachowanie ?

Znalazłeś rozwiązanie Swoich problemów !

Szukając rozwiązania swojego problemu z psem myślisz nad pozbyciem się go ? Zastanawiasz się nad kastracją lub podawaniem leków uspokajających ? Nie rób tego ! 

Naprawdę istnieją skuteczne i bezpieczne obroże antyszczekowe !

W tym artykule piszemy o tym jak skutecznie i szybko ograniczyć uporczywe szczekanie lub wycie psa. Opiszemy dostępne metody, sposoby działania obroży antyszczekowych.

Zacznijmy od tego jak ograniczyć decybele wydobywające się z naszego psa bez oddawania go, kastracji czy środków medycznych. 

Niemożliwe ? Nieprawda ...

Obroża antyszczekowa – jak działa, czym się różnią poszczególne modele i jak sprawdzić jej jakość i poprawne działanie przed użyciem na psie.

Jak sprawdzić prawidłowe działanie obroży antyszczekowej i jej jakość ?

Generalnie podstawową zasadą poprawnego działania tego typu obroży jest prawidłowy sposób rozpoznawania szczekania lub wycia. Najprostsze i najtańsze modele rozpoznają tego typu zachowania jedynie za pomocą wbudowanego mikrofonu. Takie rozwiązanie ma jednak wiele minusów: obroża może reagować kiedy szczeka inny pies, bądź kiedy rozpozna niepoprawnie inny dźwięk i uzna go za oznakę szczekania psa. Z tego powodu w naszej ofercie staramy się nie umieszczać tego typu produktów.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest system rozpoznawania wibracji krtani. Tego rodzaju czujnik sprawdza czy drga krtań psa i reaguje wtedy kiedy to ma miejsce przy odpowiedniej sile i natężeniu szczeku. Nie każdy czujnik wibracji krtani działa jednak tak samo i prawidłowo. Najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania w tym zakresie posiadają obroże antyszczekowe z certyfikatem ECMA (Innotek, PetSafe, SportDOG, Dogtra, Num’axes).
W innych modelach poprawność działania czujnika krtani można dość prosto sprawdzić. Po uruchomieniu obroży ustawiamy ją na najniższym impulsie bądź reakcji dźwiękowej i … stukamy nią w blat biurka, stukamy palcem w obudowę, szczekamy w pobliżu :), potrząsamy, dmuchamy w czujnik, potrząsamy dynamicznie – przy żadnej tej czynności markowa obroża nie ma prawa zareagować. Następnie, aby zasymulować poprawnie drganie krtani używamy pilniczka do paznokci i kilka razy pocieramy nim o czujnik krtani (często jest to elektroda lub inny wystający z obudowy element który dotyka krtani psa. W takiej sytuacji obroża po kilku pobudzeniach czujnika powinna zareagować odpowiednim bodźcem.  
Najbardziej zaawansowane obroże antyszczekowe korzystają z opatentowanych systemów rozpoznawania szczekania w których wykorzystywane są zarówno sensory wibracji krtani jak i wysokiej jakości mikrofony. Dopiero po stwierdzeniu wzbudzenia obu tych czujników jednocześnie obroża rozpoczyna korektę. Tego typu rozwiązania wprowadzają już do oferty marki SportDOG i PetSafe.
Pamiętaj: kwestia sposobu reakcji obroży na szczekanie psa, na którą często przede wszystkim zwracają uwagę Klienci jest sprawą drugorzędną choć oczywiście istotną. Dla prawidłowej pracy obroży antyszczekowej najważniejszy jest sposób i jakość rozpoznawania sytuacji w której pies szczeka, a co za tym idzie obroża zaczyna reagować ! Słabej jakości obroża, źle rozpoznająca efekt szczekania zdziała więcej szkody niż pożytku.
Generalnie występują trzy główne typy obroży ograniczającej szczekanie psów:
- obroże ultradźwiękowe
- obroże zapachowe
- obroże elektroniczne
Najtańszymi obrożami na rynku są obroże dźwiękowe i ultradźwiękowe. Głównym powodem jest zazwyczaj niska jakość czujnika odpowiedzialnego za rozpoznanie szczeku. Z markowych rozwiązań oferują tego typu obroże głównie producenci z certyfikatem ECMA. Skuteczność bodźca jakim jest dźwięk jest również najniższa. W przypadku posiadania więcej niż jednego psa trzeba pamiętać, że tego rodzaju bodziec będzie słyszany przez wszystkie psy w pobliżu. Z tego powodu obroże ultradźwiękowe należy wybierać w ostateczności np. dla starych psów lub wtedy kiedy weterynarz stwierdzi u psa powody zdrowotne dla których nie można użyć klasycznej obroży elektronicznej lub zapachowej.
W przypadku obroży zapachowych skuteczność tego typu rozwiązań niewiele ustępuje klasycznym obrożom z impulsem. Wybierając ten typ obroży przeciw szczekaniu i wyciu psa trzeba się jednak liczyć z kosztami użytkowania gdyż koszt sprayu do napełniania obroży wejdzie do domowego budżetu. Obroże zapachowe dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, na otwartym terenie nie zawsze jednak osiąga się oczekiwane rezultaty – w czasie wiatru obroże wykorzystują duże dawki sprayu i intensywność bodźca dla psa znacząco spada co podnosi koszty stosowania tego rodzaju obroży. Tam gdzie pies przebywa pod dachem jak najbardziej polecamy.
Najczęściej pojawiającymi się w ofercie uznanych producentów są obroże elektroniczne. W momencie wykrycia szczekania psa, obroża reaguje bodźcem ostrzegawczym (dźwięk lub wibracja), a jeśli pies kontynuuje szczekanie obroża reaguje bodźcem elektrostatycznym. W ofercie znajdują się obroże automatycznie dobierające siłę impulsu i takie gdzie dodatkowo możemy ustawić dany tryb pracy dopasowując pracę obroży do rasy i temperamentu psa. W przypadku psów dużych ras lub psów z gęstą sierścią lub podszerstkiem należy stosować odpowiednio dobrane modele wyposażone w odpowiednie elektrody. Najlepsze modele obroży elektronicznych oprócz kilku trybów pracy posiadają również możliwość ładowania akumulatorków (SportDOG, Innotek, Dogtra, Iki Pulse) co znacząco zwiększa ich bezawaryjność i wpływa na bezproblemowe stosowanie.
Wybierając obrożę dla psa przebywającego w ogrodzie poza certyfikatem ECMA potwierdzającym jakość produktu warto zwrócić uwagę czy obroża jest odporna na deszcz i wodę.
3. Elektroniczne obroże do tresury psów

Pod pojęciem elektryczna obroża dla psa kryje się tak naprawdę wiele różnych systemów. Wspólną cechą każdego z nich jest skuteczna pomoc wszędzie tam gdzie prowadzona jest tresura psa lub właściciel psów musi skutecznie rozwiązać swój problem z psem. 

Twój pies po odpięciu smyczy zapomina o wszelkich zasadach ?

Pies na spacerze ciągnie smycz ?Spuszczony ze smyczy podnosi i zjada odpadki ?
 
Ucieka z ogrodu i wałęsa się po okolicy ?
 
Niszczy drzwi lub okna domagając się wejścia do domu ?
 
A może kopie w ogrodzie lub szczeka uporczywie bez powodu ?
 
Znalazłeś rozwiązanie Swoich problemów !
 
Szukając rozwiązania swojego problemu z psem myślisz nad pozbyciem się go ? Zastanawiasz się nad kastracją lub podawaniem leków uspokajających ? Nie rób tego ! 
 
Naprawdę istnieją skuteczne i bezpieczne obroże do tresury psów !
 
W zależności od typu zastosowanej obroży, można tego typu akcesoria do tresury podzielić na kilka grup produktów. W tym artykule zajmiemy się typową obrożą do tresury, która do poprawnego działania wymaga pilota obsługiwanego przez właściciela psa.
 

Wybierając i porównując obroże elektryczne do tresury i szkolenia psów podstawowymi parametrami służącymi ocenie są: zasięg obroży, odpowiednia skala impulsów oraz system ostrzegania dźwiękiem lub wibracją w obroży. Te trzy główne parametry najczęściej są głównym kryterium wyboru systemu.

Wybierając konkretny model obroży elektronicznej warto zwrócić również uwagę czy obroża pochodzi od markowego producenta i czy jest bezpieczna dla psa. Ważnym certyfikatem w tym zakresie jest ECMA.

Parametry i funkcje, które oferuje elektryczna obroża do szkolenia psa.

Zasięg

W zależności od potrzeb podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę poza certyfikatem bezpieczeństwa jest zasięg danej obroży. Systemy dla amatorów dysponują zasięgiem od 100 do kilkuset metrów. Obroże dla profesjonalistów i myśliwych zazwyczaj przekraczają zasięg jednego kilometra. Trzeba jednak pamiętać, że zasięg podawany przez producenta to zazwyczaj zasięg maksymalny - możliwy do osiągnięcia w pewnych warunkach: płaski teren bez drzew i krzaków, dobra pogoda, idealna łączność pilota z obrożą. W praktyce użytkowy zasięg większości modeli można założyć na około 60% deklarowanego przez producenta choć oczywiście w zależności od marki i modelu ta wartość może się wahać w obie strony.

Dlaczego zasięg jest tak ważny ? W praktyce użytkując nasz zestaw będziemy mieli sytuację nieco gorszą niż idealna. Na przykład pies goniący za zającem będzie odwrócony do nas tyłem, pogoda może być nie najlepsza, a dodatkowo upłynie chwila zanim wyjmiemy i użyjemy jednej z funkcji pilota. Pies w tym czasie może być już za jakąś przeszkodą w terenie. Z tego powodu markowe obroże o zasięgu mniejszym niż 100 metrów w praktyce nie są w ogóle oferowane, a zasięg większości obroży to minimum 200 metrów choć i ta wielkość często przy szybkim psie może okazać się wbrew pozorom za mała. W takiej sytuacji obroża o małym zasięgu może nie spełniać oczekiwań i warto zwrócić uwagę na możlwie duży zasięg pracy deklarowany przez producenta.

System ostrzegania w obroży

W praktyce pies poprawnie szkolony z obrożą elektroniczną powinien rozumieć i poprawnie reagować na związki przyczynowo - skutkowe. W przypadku kiedy polecenie nie jest wykonywane za każdym razem powinna następować stała sekwencja zdarzeń: komenda, ostrzeżenie w obroży, impuls korekcyjny. W praktyce pies kojarząc taki sposób działania obroży po pewnym czasie szkolenia będzie starał się unikać bodźca awersyjnego w postaci impulsu elektrostatycznego reagując wcześniej na komendę lub samo ostrzeganie w obroży. Jako bodziec ostrzegawczy najczęściej stosowany jest dźwięk, a w droższych i bardziej zaawansowanych systemach wibracja obroży - która często może być też stosowana jako nagroda dla psa za poprawne wykonanie polecenia.

Skala i siła impulsów

Odpowiednia skala i siła impulsów pozwala dobrać bodziec odpowiednio do rasy i wielkości psa, jego temperamentu bądź danej sytuacji. W praktyce markowe obroże treningowe dysponują kilkoma zróżnicowanymi poziomami impulsów z możliwością ich podania na dwa różne sposoby: jako impuls ostrzegawczy krótki (niezależnie jak długo trzymamy przycisk obroża poda krótki impuls trwający ułamek sekundy aby odwrócić uwagę psa od danej czynności) oraz typowy impuls korekcyjny, którego długość będzie odpowiednia do czasu wciśnięcia przycisku. Markowe systemy z certyfikatem ECMA posiadają jednak zabezpieczenie przed podaniem zbyt długiego impulsu wstrzymując pracę obroży kiedy taka sytuacja ma miejsce aby nie stwarzać zagrożenia dla psa w sytuacjach np. przypadkowego użycia przycisku. Oprócz impulsów krótkich i długich markowe obroże do tresury posiadają często również przycisk Booster, który ma zastosowanie w sytuacjach awaryjnych kiedy pobudzony pies wymaga silnego bodźca. Po zastosowaniu funkcji Booster obroża podaje impuls o zwiększonej sile.

W praktyce najlepsze efekty uzyskuje się stosując dłuższe impulsy na niższym poziomie, które drażniąc psa nie są dla niego zbyt nieprzyjemne natomiast skutecznie zniechęcają do danej czynności lub odwracają jego uwagę kiedy jest pobudzony. Mitem jest natomiast ogromna siła impulsu i wszelkie opinie odnośnie rażenia psa prądem, które świadczą o kompletnej nieznajomości tematu wśród wypowiadających takie twierdzenia. W materiałach organizacji ECMA, która propaguje bezpieczne i skuteczne obroże do tresury przyjęto takie wartości i natężenia impulsu aby nie powodowały one zagrożenia dla psów. Energia wyzwalana przez obrożę jest wiele razy niższa niż energia wyzwalana przez takie popularne urządzenia jak elektryczny pastuch czy choćby zwykły masażer mięśni brzucha stosowany przez ludzi. Aby uzmysłowić sobie siłę impulsu warto porównać energię wyzwalaną przez tego typu markowe obroże i porównać ją do innych popularnych urządzeń (na podstawie materiałów ECMA). 

Obroża elektryczna – najniższy poziom (0,000005 dżuli)
Niewidzialne ogrodzenie - najniższy poziom (0,000007 dżuli)
Obroża antyszczekowa  - najniższy poziom (0,000034 dżuli)
Obroża elektryczna - najwyższy poziom (0,000053 dżuli)
Stymulator mięśni brzucha dla ludzi (0,914 dżuli)
Elektryczny pastuch (3,2 dżule)
Paralizator (300 dżuli)

Zaskakujące ? Bardzo. Większość twierdzeń i opinii o kopaniu czy rażeniu psa prądem opiera się więc nie tyle na jakiejkolwiek wiedzy czy doświadczeniach ale na zwykłych emocjach i wynika zapewne z negatywnego odbioru tych dwóch słów: elektryczna obroża. Cóż tak się przyjęło i tak tego typu systemy utrwaliły się już w naszej polskiej świadomości choć pewnie ogólny odbiór tego typu systemów byłby inny gdyby przyjąć nazwę obroża elektroniczna lub trenażer.

Obroża elektryczna - czy na każdą pogodę ?

Większość obroży do tresury psów może pracować bez względu na warunki atmosferyczne - również w czasie deszczu lub śniegu. O ile jednak zdarza się psu wskoczyć do sadzawki, jeziora lub stawu znacznie lepsze są obroże wyższej klasy, które oferują pełną wodoodporność. W takich przypadkach najlepiej wybierać obroże zasilane akumulatorkami niż te, które wymagają okresowej wymiany baterii. Zastosowanie akumulatorków z możliwością ich ładowania przez zasilacz znacznie ogranicza ryzyko niepoprawnej wymiany baterii i zawilgocenia w ten sposób elektroniki wewnątrz odbiornika. 

Trzeba pamiętać, że w przypadku kiedy pies ma mokrą sierść lub przebywa w wodzie podany impuls będzie odczuwał zdecydowanie mocniej. Z tego powodu należy stosować w takich sytuacjach słabszy impuls korekcyjny. Niektóre wyższe modele obroży posiadają przełącznik trybu woda, który od razu zmniejsza siłę podawanego impulsu. 

Ważnym odnotowania jest również fakt, że o ile obroża będzie odporna na zamoczenie to większość modeli nie może być stosowana w słonej wodzie morskiej (wyjątek to wybrane obroże marki SportDOG ).

Dodatkowe funkcje w obrożach do tresury psa

Obsługa dodatkowych obroży za pomocą jednego pilota

Wybierając daną obrożę do szkolenia psa warto zwrócić uwagę, czy pilot posiada możliwość obsługi dodatkowej obroży co może się okazać przydatne kiedy pojawi się w domu kolejny pies. Dzięki temu za pomocą pilota można sterować niezależnie więcej niż jedną obrożą dla psa. Najwyższe modele oferują sterowanie nawet 3 i 6 obrożami za pomocą jednego pilota.

Podświetlenie po zmroku

Podświetlenie obroży po zmroku. Bardziej gadżet niż przydatne narzędzie w czasie tresury psa. Niemniej jednak niektóre amatorskie modele obroży wyposażono w taką funkcję.

Lokalizacja psa

Lokalizacja psa za pomocą obroży elektrycznej. Dzięki wbudowanemu lokalizatorowi dźwiękowemu można za pomocą obroży nie tylko reagować na zachowanie się psa ale również zlokalizować go za pomocą dźwięku w terenie co umożliwia na przykład obroża Dogtra 2500.

Bezpieczne obroże elektryczne

W naszej ofercie umieszczamy przede wszystkim markowe i bezpieczne obroże do szkolenia psów z certyfikatem ECMA (Innotek, PetSafe, SportDOG, Dogtra, Num’axes). Ofertę uzupełniamy tylko o wybrane markowe produkty, których jakość i skuteczność została zauważona na rynkach europejskich. Jak ognia unikamy tanich podróbek i niesprawdzonych wynalazków z Azji.

Jeśli planujesz zakup i stosowanie obroży do tresury upewnij się, że Twój pies zna już podstawowe komendy i skończył 6 m-cy. Młodsze psy nie rozumieją związków przyczynowo - skutkowych i taka tresura nie powinna być z nimi prowadzona.

Jak duża jest elektryczna obroża i czy jest uciążliwa dla psa

Jeżeli masz psa ras małych lub wyjątkowo dużych sprawdź obroże przygotowane specjalnie dla psów "nietypowych". Obroże dla mniejszych ras charakteryzują się mniejszą wagą i rozmiarami odbiorników noszonych przez psy. Obroże dla psów dużych posiadają często wzmocnione obudowy. Większość obroży jest natomiast obrożami uniwersalnymi dla psów o wadze od około 4 do kilkudziesięciu kilogramów. Jeśli martwi Cię waga obroży lub rozmiar odbiornika dla psa mamy dla Ciebie zadanie, które wyjaśni tego typu wątpliwości. Na powyższym zdjęciu oba nasze psy noszą obroże Innotek z systemu SD-2100E. Znajdź obrożę - oba psy mają je założone na szyjach:)

wróć do początku

4. Elektryczny pastuch - niewidoczne ogrodzenie dla psów

Pies niszczy rośliny ? Skacze na ogrodzenie ? Wymyka się do sąsiadów ? A może zanieczyszcza oczko wodne lub uwielbia wylegiwać się w piaskownicy ? W tym artykule piszemy o możliwościach instalacji niewidzialnego ogrodzenia dla psów i kotów, o tym jak ono działa i jak zabezpieczyć teren przed ucieczkami i niszczeniem ogrodów przez psy i koty.
 

Zacznijmy od tego jak ograniczyć ucieczki psa i jak uniknąć szkód, które powoduje pies w ogrodzie bez nadmiernego ograniczania jego swobody i psucia wyglądu ogrodu. 

Niemożliwe ? Nieprawda ...

Systemy typu niewidzialne ogrodzenie ogrodowe można zastosować w przypadku kiedy chcemy ograniczyć obszar dostępny dla psa w ogrodzie, lub utrzymywać go wewnątrz dowolnie ustalonej strefy ograniczonej jedynie poprzez naszą fantazję odnośnie ułożenia przewodu według własnych potrzeb. To wszystko można osiągnąć bez jakiejkolwiek ingerencji w wygląd ogrodu !

Dzięki niewidocznemu ogrodzeniu można nie tylko ograniczyć ucieczki psa, ale również skutecznie zapobiec niszczeniu rabat kwiatowych, odwiedzaniu przez psa piaskownicy dla dziecka czy zaglądaniu do oczka wodnego. Możliwości ochrony ogrodu są wręcz nieograniczone i łatwo można je dostosowywać do zmieniających się potrzeb. Instalacja ogrodzenia nie wymaga żadnych narzędzi, można je uruchomić o każdej porze roku w niecałe ... 30 minut, pozbywając się po kilku dniach problemów z psem w ogrodzie, które trwały często latami, zmuszając tak często do trudnych wyborów: Szczęśliwy pies czy piękny ogród ?

Tymczasem ... to naprawdę da się pogodzić :)

Najbardziej popularne zestawy niewidzialnych ogrodzeń składają się z: 

 
  • Nadajnika umieszczonego zwykle w garażu, niekiedy zaś w altanie lub w pomieszczeniu gospodarczym
  • Przewodu który wyznacza strefę zakazaną dla psa
  • Obroży z odbiornikiem dla psa lub kota
 

Po uruchomieniu systemu określasz na nadajniku szerokość strefy ostrzegawczej i zakazanej dla psa, która zacznie działać wzdłuż całego przewodu umieszczonego w ogrodzie. Pies zbliżając się do przewodu usłyszy ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. Jeśli się nie wycofa, obroża skarci go impulsem elektrostatycznym, którego siłę możesz ustawić w obroży.  

 

niewidoczne ogrodzenie

 

Prosta Instalacja

Montaż niewidzialnego ogrodzenia nie przekracza 30 minut. Nie wymaga praktycznie żadnych narzędzi i wysiłku fizycznego!

 
Kabel antenowy ograniczający strefę dostępną dla psa układamy zazwyczaj bezpośrednio na ziemi, możemy go jednak również zakopać, przykryć korą lub wpleść w ogrodzenie. Kabel jest zaizolowany, zaś napięcie w kablu nie przekracza 12 V praktycznie więc nie ma niebezpieczeństwa w przypadku przypadkowego przerwania przewodu. Trasę ułożenia przewodu warto wcześniej rozrysować i określić jego długość, tak aby zaopatrzyć się w odpowiednią jego ilość, choć istnieje oczywiście możliwość dokupienia go później w naszej firmie. Kabel można łączyć i wydłużać. Układając kabel możemy dowolnie kształtować jego trasę, dokładnie według własnych potrzeb i specyfiki danego ogrodu - ograniczając dostęp psa do miejsc w których nie chcemy jego obecności, takich jak na przykład rabaty kwiatowe, skupiska iglaków, piaskownica, oczko wodne i inne wrażliwe na zabawy naszego pupila miejsca.
 

Układając przewód antenowy należy jedynie pamiętać by wychodząc z odbiornika tworzył pętlę tzn. musi on wrócić do miejsca skąd zaczniemy wyznaczać nasze ogrodzenie. Różnorodność terenu nie stanowi problemu - niewidzialne ogrodzenie możemy zastosować na terenie płaskim, usianym pagórkami lub pośród drzew. 

 

Przykłady instalacji:

Nadajnik umieszczony w domu (piwnica, garaż itp.). Teren zabezpieczony przed ucieczką pupila z każdej strony domu. Dodatkowo zabezpieczone grupy rośli w prawym dolnym rogu i oczko w lewym górnym rogu bez możliwości zbliżenia się psa do rogów działki w tych miejscach.   

 Pastuch elektryczny
 
 
Nadajnik umieszczony w domu (piwnica, garaż itp.). Teren zabezpieczony przed ucieczką pupila z każdej strony domu. Zabezpieczone grupy rośli w prawym dolnym rogu bez możliwości zbliżenia się psa do rogu działki w tym miejscu. W lewym górnym rogu dodatkowo stworzona "wyspa: zabezpieczająca oczko wodne, ale tu pies może przebiegać nad splecionym kablem pomiędzy oczkiem a ogrodzeniem posesji.

 Obroża elektryczna
 
 
Przykład rozłożenia kabla w przypadku zabudowy np. szeregowej kiedy tylna część działki nie jest możliwa do ogrodzenia. Nadajnik umieszczony w domu (piwnica, garaż itp.). Teren zabezpieczony przed ucieczką pupila z trzech stron domu. Należy zwrócić uwagę, aby kable leżały koło siebie w odległości nie mniejszej niż 1.5 metra. W przejściu do bramy posesji kabel częściowo ułożony bezpośrednio pod kostką.
 
 
Elektryczna obroża
 
 
W tym przypadku system ogrodzenia zabezpiecza przed ucieczkami wyłącznie front posesji (brama, furtka). Dzięki spleceniu kabla pies może swobodnie poruszać się po całej posesji.

  pastuch elektryczny
 
 
Pełne możliwości organizacji życia pupila w ogrodzie znajdziesz poniżej. Cała działka zabezpieczona przed ucieczkami. Zarówno oczko wodne jak i rabata kwiatowa są chronione systemem, ale dzięki spleceniu kabla pomiędzy ogrodzeniem, a tymi wrażliwymi na obecność psa miejscami w ogrodzie, pupil może swobodnie poruszać się wzdłuż ogrodzenia po całej jego długości, ale bez możliwości opuszczenia ogrodu. 
 
Elektryczny pastuch
W przypadku kiedy pojawia się potrzeba ograniczenia dostępu psa do tzw. wysepek wystarczy spleść kabel, który do nich dochodzi, tak aby w miejscu splecenia stał się on nieaktywny i umożliwiał swobodne przemieszczanie się psa. W przypadku kiedy chcemy ogrodzić tylko część ogrodu układając kabel należy pamiętać by odległość pomiędzy pierwszą i drugą linią kabla nie była mniejsza niż 1.5 metra tak aby nie zakłócać jego działania. 
 


Jeśli chcesz aby strefa przez którą przebiega kabel stała się nieaktywna, a nie chcesz korzystać z opcji splecenia kabla, możesz również kabel zakopać na około 1.5 metra w ziemi zgodnie z poniższym rysunkiem:

 

Pastuchy elektryczne

 

Możesz też umieścić kabel nad ziemią na tej samej wysokości (150 cm.), która spowoduje że kabel będzie na pewnym odcinku nieaktywny dla psa i umożliwi mu np. wyjście przez furtkę.  

 

Elektryczne pastuchy

 

Jeśli tworzysz układ kabla w którym przewody mają leżeć koło siebie w odległości nie mniejszej niż 1.5 metra i chcesz maksymalnie zawęzić miejsce w których działać będą strefy możesz spróbować ułożyć kabel na ogrodzeniu układając go tak by jedna jego nitka biegła dołem, a druga górą ogrodzenia: 

 

elektryczny pastuch

 

Pamiętaj również, że w rogach działki należy układać kabel po łukach, unikając łamania go pod kątem prostym co może niepotrzebnie zakłócać szerokość stref w takich miejscach: 

 

pastuch dla psa

Jak widzisz możliwości ułożenia kabla i chronienia dowolnie określonych stref w Twoim ogrodzie są ... 

 

... praktycznie nieograniczone !

 

Wszystko zależy tylko od Twojej inwencji i zmieniających się potrzeb. Dzięki możliwości wydłużania kabla możesz na bieżąco rozbudowywać system dodając z czasem kolejne strefy takie jak np. nowe rabaty kwiatowe, powiększające się oczko wodne czy piaskownica dla dziecka. Jeśli zakładasz, że Twój system będzie się z czasem rozrastał zwróć jednak szczególną uwagę na fakt czy dane ogrodzenie pozwala na wydłużanie przewodu kablem o tych samych parametrach, który znajdują się w zestawie "startowym" tak aby w przypadku chęci rozbudowy systemu nie spotkać się z koniecznością wymiany całego kabla na dłuższy.

Posiadanie dwóch lub więcej psów nie stanowi problemu. Możesz dla każdego z nich dokupić dodatkową obrożę. Niektóre systemy posiadają również możliwość zastosowania obroży zaprojektowanych specjalnie dla kotów. 

W bardziej zaawansowanych systemach znajdziesz: 

 
  • obroże zaprojektowane specjalnie dla małych bądź dużych psów
  • komplet flag ostrzegawczych które przyśpieszają trening
  • możliwość ładowania obroży (wyposażonych w akumulatorki)
  • automatyczną regulację proporcji strefy  ostrzegania i impulsu za pomocą jednego pokrętła
  • ostrzeganie o przerwanej pętli przewodu 
  • "przypominacz" o ładowaniu obroży w wyznaczonych cyklach czasu
  • wyświetlacz szerokości stref na nadajniku.
 
W ofercie posiadamy również niewidzialne ogrodzenie dla kotów i ogrodzenia bezprzewodowe

5. Pytania techniczne

Poniżej podajemy najczęściej występujące pytania o obsługę i właściwe użytkowanie zakupionych produktów. Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, przygotuj numer gwarancji (zapytamy o niego w trakcie rozmowy) i skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 661 453 919. Obsługujemy wyłącznie Klientów posiadających numer gwarancji EasyPet. Pracujemy w dni robocze w godzinach 9.00 - 17.00. Zanim się z nami skontaktujesz sprawdź czy Twój produkt posiada sprawne baterie lub naładowane akumulatorki i czy załączona instrukcja do produktu nie wyjaśnia Twoich wątpliwości. Testując samodzielnie pracę swojego produktu zachowaj ostrożność i unikaj kontaktu z elektrodami obroży elektronicznych.

Najczęściej zadawane pytania - tresura psa - obroża elektryczna - montaż drzwiczek dla kota lub psa - forum doświadczeń

1. Bateria RFA-67 - nie wiem jak ją wymienić i wyjąć z czarnej obudowy
2. Mój system niewidocznego ogrodzenia chyba nie działa
3. Test pracy obroży antyszczekowej
4. Nie wiem jak ułożyć kabel w niewidocznym ogrodzeniu
5. Jak szkolić psa w systemie niewidzialne ogrodzenie
6. Moja obroża do tresury nie działa
7. Jak zamontować drzwiczki dla kota lub psa
8. W przygotowaniu
9. W przygotowaniu
10. Jak wysłać produkt do serwisu


Przewodnik: Nasze opinie i podpowiedzi - obroże antyszczekowe dla psów


Problemy z wymianą baterii RFA
 

Użytkownicy systemów marki PetSafe i SportDOG często spotykają się z problemem wymiany baterii i nieudaną próbą wyjęcia jej z czarnej obudowy. Dotyczy to głównie baterii RFA-67. 

Bateria RFA-67 jest baterią, która została zaprojektowana w sposób, który zapewnia ochronę zasilanego urządzenia przed zamoczeniem lub zalaniem. Czarna obudowa baterii jest jej częścią i nie jest możliwe wyjęcie jej z tego plastykowego elementu. 

Jeżeli jednak Ci się to uda zarejestruj ten fakt na filmie video - będziesz pierwszym, który tego dokona i prześlij film na adres konkurs@easypet.pl. Nagrodzimy Cię specjalną nagrodą od naszej firmy gdyż sami pamiętamy nasze pierwsze próby wyjęcia tej baterii z obudowy :)

Bateria RFA-67 jest oczywiście do dokupienia w naszym sklepie po kliknięciu na jej symbol obok. Poniżej prezentujemy film instruktażowy gdzie omówiono również sposób wymiany tej baterii na przykładzie popularnej obroży przeciw szczekaniu.Wróć do góry


Problemy z systemami niewidocznych ogrodzeń
 

Większość centralek niewidocznych ogrodzeń posiada kontrolę obwodu kablowego ukrytego w obwodzie. Jeżeli centralka sygnalizuje przerwanie obwodu dźwiękiem i miganiem diody na centralce proponujemy w pierwszej kolejności sprawdzić czy na pewno jest to problem związany w uszkodzeniem kabla.

W tym celu odłączamy od centralki właściwy kabel wyprowadzony do ogrodu i w jego miejsce podłączamy krótki 5 metrowy odcinek kabla układając go w pętlę o możliwie dużym przekroju. Jeżeli po zamianie kabla na odcinek testowy centralka przestaje sygnalizować przerwę w obwodzie należy sprawdzić kabel ułożony w ogrodzie zwracając szczególną uwagę na wszelkie miejsca połączeń.

Jeżeli natomiast problem z ogrodzeniem jest w jakiś sposób związany z działaniem obroży należy po przygotowaniu pętli testowej podłączyć ją do nadajnika i przeprowadzić test obroży. W tym celu po uruchomieniu systemu na obwodzie testowym należy założyć na obrożę lampkę testową, która będzie nas informowała o podawaniu przez obrożę impulsu. Przeprowadzając test obroży należy bezwzględnie unikać kontaktu z elektrodami obroży. Lampka taka jest zazwyczaj dołączona do zestawu i wygląda jak zwykła dioda lub jest zatopiona w plastykowy element (często w kształcie trójkąta). Testując prawidłowe działanie obroży elektronicznej należy zakładać lampkę testową z dala od nadajnika i sprawdzać działanie obroży podchodząc i odchodząc od przewodu. Jeżeli obroża elektroniczna będzie przez dłuższy czas w strefie impulsu zawiesi ona swoje działanie dla bezpieczeństwa psa i wznowi je dopiero po opuszczeniu strefy działania systemu.

Obejrzyj również film, który pomoże Ci samodzielnie zdiagnozować stan Twojego systemu ogrodzenia dla psów.Wróć do góry


Sprawdzamy czy nasza obroża antyszczekowa działa poprawnie
 

Jeżeli masz wątpliwości czy twoja obroża antyszczekowa działa poprawnie sprawdź przede wszystkim czy bateria w urządzeniu nie jest wyczerpana i czy obroża nie sygnalizuje niskiego stanu zasilania.

Jeżeli podejrzewasz, że pomimo sprawnej baterii obroża może nie działać poprawnie sprawdź czy została założona w prawidłowy sposób. W większości przypadków problemy z działaniem obroży przeciw szczekaniu dotyczą sytuacji zbyt luźnego założenia obroży niezgodnie z instrukcją użytkowania. Pamiętaj, że obrożę antyszczekową zakładamy kiedy pies stoi, a elektrody muszą mieć zapewniony dobry kontakt ze skórą psa (rozgrarnij dokładnie sierść). W niektórych przypadkach dla zapewnienia dobrego kontaktu elektrod ze skórą wymagane jest jej podgolenie w miejscu kontaktu.

Zanim zdecydujesz się jednak podgolić sierść psa sprawdź czy obroża poprawnie reaguje. W przypadku najpopularniejszych obroży działających na zasadzie czujnika wibracji krtani i impulsu elektrostatycznego należy sprawdzić czy obroża odpowiednio rozpoznaje wibracje. W tym celu należy na moment wyłączyć obrożę, ustawić obrożę na najniższy tryb pracy i zastosować lampkę kontrolną dołączoną do większości zestawów. Trzymając obrożę w sposób, który wykluczy kontakt elektrod z naszą skórą należy włączyć obrożę z założoną lampką kontrolną i przeprowadzić test "pilniczka".

Po włączeniu obroży kilka razy przesuwamy pilniczkiem do paznokci po czujniku wibracji krtani (najczęściej umieszczony jest on w elektrodzie) unikając zwarcia z drugą elektrodą. Jeżeli lampka kontrolna zapala się oznacza to, że obroża prawidłowo podaje impuls korekcyjny i problem może tkwić w założeniu obroży. Test działania i sposób zakładania przykładowej obroży znajdziesz poniżej.


 
Niektóre obroże antyszczekowe zostały wyposażone w dwa niezależne czujniki odpowiedzialne za rozpoznanie szczekania lub wycia psa. W takiej sytuacji przeprowadzając test pilniczka należy jednocześnie dmuchnąć z niewielkiej odległości w mikrofon umieszczony w obroży co prezentuje poniższy film.Wróć do góry


Montaż niewidocznego ogrodzenia dla psów


Jeżeli właśnie zakupiłeś niewidoczne ogrodzenie dla psów lub planujesz zmianę miejsc chronionych w ogrodzie lub rozbudowę systemu zajrzyj do naszego poradnika odnośnie możliwości ochrony przed ucieczkami psa lub jego aktywnością w określonych miejscach w ogrodzie.

Jeżeli po przeczytaniu poradnika nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania usiądź przed komputerem, otwórz stronę z poradnikiem i zadzwoń do naszej pomocy technicznej. Rozmawiając o konkretnym przykładzie łatwiej nam będzie zrozumieć Twój problem i udzielić właściwej podpowiedzi.

Tu znajdziesz: Poradnik niewidoczne ogrodzenie

Wróć do góry


Skuteczna tresura psa w systemie niewidoczne ogrodzenie

Do każdego systemu typu niewidoczne ogrodzenie dla psa dokładamy krótki wydrukowany poradnik omawiający wprowadzenie psa i jego szkolenie w systemie niewidoczne ogrodzenie.

Możesz również dodatkowo zapoznać się z przygotowanym materiałem video omawiającym jak powinna być prowadzona tresura psa w tego typu systemie aby osiągane efekty były jak najlepsze.Wróć do góry


Jak sprawdzić czy obroża do tresury psa działa prawidłowo

W większości przypadków możesz sprawdzić czy obroża elektroniczna prawidłowo podaje impuls za pomocą dołączonej kontrolki. Występuje ona jako zwykła dioda lub dioda zatopiona w plastykowy element (często w kształcie trójkąta). Po założeniu kontrolki i naciśnięciu odpowiedniego przycisku w pilocie dioda powinna się zapalić potwierdzając podanie impulsu korekcyjnego.

Jeżeli pomimo wybrania na pilocie sygnału dźwiękowego lub opcji impulsu obroża nie reaguje prawidłowo i zgodnie z oczekiwaniami sprawdź czy jest prawidłowo zsynchronizowana z pilotem (szczegóły w instrukcji obsługi).

Wróć do góry


Jak zamontować drzwiczki dla psa lub kota


Zapraszamy do zapoznania się z materiałem video który omawia montaż drzwiczek dla kota lub psa przygotowanym przez markę Staywell PetSafe.Wybrane modele drzwiczek mogą być również instalowane w szybach lub grubych murach. Szczególnie polecamy markę Staywell która oferuje drzwiczki dla psów i kotów posiadające ramki po obu stronach i specjalne tunele służące do zabezpieczenia zwierzaka wewnątrz otworu.Wróć do góry


Wysłanie produktu do serwisu

Przed wysłaniem produktu do naszego serwisu skontaktuj się z naszą pomocą techniczną pod numerem 661 453 919 (poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00). Jeżeli nie uda się rozwiązać problemu telefonicznie wyślij produkt do naszego serwisu.

Aby skorzystać z naszego serwisu należy wydrukować i wypełnić formularz zgłoszenia.

Do zgłoszenia dołącz kopię gwarancji i dokumentu zakupu. Komplet prześlij na wskazany w zgłoszeniu adres. Postaramy się możliwie szybko odesłać Twój produkt.

Wróć do góry

wróć do początku

Jeśli chcesz zadać nam pytanie skorzystaj z formularza poniżej.

Ładowanie...

Ten serwis używa plików cookies (niezbędne do prawidłowego działania).Nasza polityka prywatności i plików cookies

Akceptuj